zemislava

Arónia

Arónia ako bohatý zdroj antioxidantov môže byť prospešná v prevencii ochorení spôsobených oxidačným stresom. Medzi prípadmi, kde sa podľa hodnotenia predbežných výsledkov ukazujú výhody antokyanov v arónii, sú napríklad kolorektálny karcinóm (Lala et al. 2006), kardiovaskulárne choroby (Bell , Gochenaur 2006), chronické zápaly (Han et al. 2005), žalúdočné poruchy (peptický vred) (Valcheva-Kuzmanova et al. 2005), zápal oka (uveitída) (Ohgami et al. 2005) a pečeňové zlyhanie (Valcheva-Kuzmanova et al. 2004). Pri meraní antioxidačnej schopnosti – kapacity absorpcie kyslíkových radikálov – vykazuje arónia jednou z najvyšších doteraz zaznamenaných hodnôt.

Obsahové látky

Plody arónie majú vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov. Arónia je predmetom záujmu vedcov vďaka svojmu tmavo purpurovému, takmer čiernemu sfarbeniu, ktoré vzniká vysokým obsahom fenolových zlúčenín, najmä antokyanov. Celkový obsah antokyanov je 1480 mg na 100 g čerstvých bobúľ a proantokyanidinov 664 mg na 100 g. Obe hodnoty patria k najvyšším meraným množstvám v rastlinách (údaj k: jar 2009).

Analýzou antokyanov v arónii sa zistili tieto jednotlivé chemické látky (vyskytujúce sa v rastlinách): cyanidin-3-galactoside, epicatechin, kofeínové kyselina, quercetin, delfinidín, petunidin, pelargonidin, peonidin a malvidin. Všetky sú zo skupiny flavonoidov. Sú to fenolové antioxidanty.

Podľa dostupných informácií rastliny produkujú pigment hlavne v šupke bobúľ na ochranu semien proti ultrafialovému žiareniu. Absorpciou UV žiarenia v ultrafialovo-purpurovom spektre pigmenty filtrujú intenzívne slnečného svetlo, a zohrávajú úlohu v ochrane zárodku pred poškodením. Žiarivo farebné pigmentácie tiež priťahujú vtáky a zvieratá ku konzumácii ovocia a rozširovaniu semien v ich truse.

Antokyany prispievajú nielen k natrpklej chuti (čo odrádza škodcov a infekcie), ale tiež zabezpečujú aj mimoriadnu antioxidačnú silu, ktorá čelí oxidačnému stresu v ovocí počasfotosyntézy.

Účinky na ľudské zdravie

Plody arónie majú blahodarný vplyv na krvný obeh, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. Odporúčajú sa pri arteroskleróze. Prospešné sú aj pri cukrovke - obsahujú totiž prírodný sorbit - sladidlo vhodné aj pre diabetikov. Cenný je nielen obsah vitamínov, ale aj bioflavonoidov, rutínu pre pevné cievy, ktoré sa z plodov extrahuje na výrobu liečiv, ďalej železa, jódu, fluóru, mangánu a ďalších mikroelementov, nevyhnutných pre pevné zdravie a vitalitu.

Zdravotne významné sú zaváraniny arónie, no ešte prínosnejšie sú plody čerstvé. Trpkastú chuť možno odstrániť pomliaždením plodov s medom alebo smotanou.


zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Ar%C3%B3nia#.C3.9A.C4.8Dinky_na_.C4.BEudsk.C3.A9_zdravie
Komentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok