zemislava

Čokoláda - 1. časť

Čokoláda pôvodne pochádza z Ameriky a Krištof Kolumbus ju objavil roku 1502 na svojej štvrtej plavbe do karibskej oblasti.

Podľa legendy kakaovník daroval boh Quetzalcoatl, zobrazovaný v podobe opereného hada. Naučil ich ako z plodov kakaovníka pripraviť nápoj pre bohov a tak Mayovia začali kakaovník pestovať. Bôby používali ako platidlo, ale hlavne z neho vyrábali nápoj ,,xocolatl“ určený svojim božstvám.

Sú dve teórie ako vznikol názov xocolatl. Prekladá sa ako horká voda – xoco horký a atl voda. Druhým variantom je snaha napodobniť zvuk, ktorý vydáva palica pri miešaní čokoládového nápoja – xocolatl-xocolatl-xocolatl.

Pestovanie kakaovníka rozšírili Toltékovia. Keď roku 1519 prišli dobyvatelia pod velením Hernanda Cortéza Aztékovia boli presvedčení, že Cortéz je boh a pravidelne mu podávali čokoládový nápoj. Tento nápoj sa pripravoval z pomletých kakaových bôbov zmiešaných so studenou vodou a pridávali sa do neho aj rôzne byliny, ovocie, med či kvety.

Pre Európanov to bola nezvyčajná chuť a keď ju Kolumbus priniesol do Španielska nemala veľký úspech. Naopak keď ju neskôr priniesol Cortéz tak zožal s ňou väčší úspech. Od roku 1528 sa začala čokoláda pravidelne dovážať do Španielska. Získala si obľubu pre nepopierateľné liečebné účinky a jej pitie sa stalo módou.

Z nápoja určeného bohom si ho začala užívať európska aristokracia a pitie čokoládového nápoja na raňajky sa onedlho stalo ich každodenným zvykom. Kvôli veľkej spotrebe čokolády bolo potrebné zväčšiť pestovanie kakaovníka a v 17. storočí sa pestovanie rozšírilo do niekoľkých rovníkových oblastí. Keďže mnohé z týchto území ovládali hlavne Angličania a Holanďania, Španieli stratili monopolné postavenie dovozu kakaových bôbov.


Zdroj: Čokoláda, OTTOVO NAKLADATEĽSTVO, 2005

http://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cokol%C3%A1da

http://www.velkaepocha.sk/200708023104/Cokolada-historia-a-sucasnost.htmlKomentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok