zemislava

Čokoláda - 5. časť

Vysoko kvalitná čokoláda musí spĺňať niekoľko kritérií. V zložení na obale je potrebné skontrolovať primerané množstvo cukru. Totiž v mnohých komerčných čokoládach môže cukor prevýšiť až 55% celkového objemu!

Rozdiel medzi komerčnou a kvalitnou čokoládou je aj v rovnováhe kakaovej sušiny a cukru. Čokoláda najlepšej kvality obsahuje 60 - 70 % kakaovej sušiny, komerčná môže obsahovať aj menej ako 30%. Okrem toho komerčné čokolády obsahujú aj prídavné rastlinné tuky (až 5%) a tie spôsobujú mastnú chuť v ústach a lepkavý pocit na jazyku.

Čokoláda najvyššej kvality sa začne roztápať v prstoch už po niekoľkých sekundách. Spôsobuje to vysoký obsah kakaového masla, ktorý sa roztápa už pri 34°C.
Sladká vôňa čokolády by nemala byť príliš prenikavá. Na pohľad by mala mať tmavomahagónovú farbu, bez čmúh a kvetov, čiže bez povlaku. Nemala by obsahovať vzduchové bubliny, pukliny ani iné nedostatky.

Dobrá čokoláda je na dotyk jemná a vďaka kryštalickej štruktúre kakaového masla aj chrumkavá.Zdroj: Čokoláda, Ottovo nakladateľstvo, 2006Komentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok