zemislava

Glukóza vs. fruktóza

Cukor v podobe glukózy je základným zdrojom energie pre ľudské telo. Je nutný pre činnosť mozgu, ktorý ho spotrebováva najviac, keďže si nervové bunky nevedia energiu ukladať za pomoci tvorby tukov. Každá bunka v tele potrebuje cukor na metabolické premeny. Pokiaľ ho telo nedostáva, krv sa okysličuje a vzniká toxický acetón.

Ženy by mali denne prijať 100 kalórií (6 čajových lyžičiek) a muži 150 kalórií cukru (9 čajových lyžičiek). Problémom je, že v dnešnej dobe ľudia prijímajú oveľa viac sacharidov ako je potrebné. Preto pribúda čoraz viac mladých obéznych ľudí a diabetikov.

Nie je cukor ako cukor. Poznáme ho v rôznych formách a nie každá je pre naše telo vhodná.

Fruktóza (ovocný cukor) je prírodný cukor, ktorý sa nachádza vo väčšine ovocia, niektorých druhoch zeleniny a v mede. Fruktózu obsahuje aj trstinový cukor, javorový sirup, sirup z agáve a melasa. V potravinárskom priemysle sa však vyrába umelo z repy alebo škrobu. Takto vyrobená fruktóza sa pridáva do väčšiny potravín a nápojov a pre naše telo z dlhodobého hľadiska nie je vhodná, pretože sa zvyšuje riziko kardiometabolických porúch vrátane cukrovky a obezity.

Ak skonzumujete 120 kalórií glukózy, z tejto dávky sa v podobe tuku uloží sotva jedna kalória. Ak však skonzumujete 120 fruktózy, z nej sa v podobe tuku uloží až 40 kalórií. Pečeň túto fruktózu premieňa na škodlivý cholesterol a tuky, ktoré sa usádzajú v pečeni, brušnej dutine a okolo srdca a vzniká ta riziko infarktu, ochorenia pečene, aterosklerózy a zvýšenie krvného tlaku. Odporúčaná denná dávka fruktózy je maximálne 15 – 25 gramov.

Fruktóza ovplyvňuje aj metabolizmus iných tkanív, ako sú tráviaci systém, tukové tkanivá a mozog a vedie k narušeniu citlivosti na inzulín a k tvorbe zápalov a šíreniu voľných radikálov. Preto je vhodné sledovať zloženie potravín, ktoré kupujete a obmedziť príjem fruktózy. Vyhnite sa sladeným nápojom a radšej prijímajte fruktózu z ovocia a zeleniny.


Zdroj: Doba jedová 2, Anna Strunecká a Jiří Patočka


Komentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok