zemislava

Hrach siaty

Hrach je jednoročná, popínavá rastlina, so zbiehavými a prerastenými listami. Plodmi sú struky, obsahujúce dužinaté semená nazývanými hrášok. Kvitne od mája do októbra. Hrach nás nasýti a dodá veľa zdravej energie, je totiž skvelým rastlinným zdrojom bielkovín. V dobách, kedy bolo mäso na tanieri ťažko pracujúcich ľudí vzácne, hrach bol spolu so šošovicou, jednou z najdôležitejších potravín. Pre jeho výživovú hodnotu by ho do svojho jedálnička mali pravidelne zaradiť nielen vegetariáni, už spomínaný športovci a deti vo vývine, ale aj všetci fyzicky pracujúci ľudia. Je ideálnym zdrojom bielkovín aj pre tých, čo sa kvôli zdravotným problémom musia vyvarovať tukov, v tomto ohľade je hrach jednou z rastlinných alternatív mäsa. Mimo proteínov v ňom však nájdeme mnoho ďalších prospešných látok.

Hrášok, predovšetkým ten mladý a čerstvý, je bohatým zdrojom vitamínu C, jedného z najmocnejších antioxidantov. Ďalej v ňom nájdeme mnoho karoténu, ktorý chráni náš zrak a stimuluje obnovu sliznice, a v neposlednom rade vysoké hodnoty niektorých vitamínov skupiny B, hlavne B1 (thiamin), B2 (riboflavín) a B3 (niacin). Menované vitamíny sú nesmierne dôležité ako pre naše mentálne zdravie a pevné nervy, tak aj pre zdravú pleť a vlasy, krvný obeh, zásobovanie buniek živinami a našu imunitu vôbec. Vysoký obsah horčíka je ďalším jeho veľkým pozitívom, je tiež zdrojom vápniku, zinku, fosforu, draslíka a medi. V nemalej koncentrácii v ňom nájdeme aj nukleónové kyseliny – látky, ktoré v našom tele pôsobia regeneračne a doslova omladzujú náš organizmus. Ako každá strukovina, aj hrach obsahuje cukry, ktoré sú pre naše telo zdrojom okamžite využiteľnej energie. Nesmieme zabudnúť ani na vlákninu, ktorá čistí náš zažívací trakt od toxických usadenín a pomáha znižovať škodlivý cholesterol v krvi.


viac na: http://www.gastroprincipal.sk/index.php?option=com_content,view=article,id=149:hrach-zelene-golocky-zdravia,catid=41:strukoviny-a-soja,Itemid=77Komentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok