zemislava

Jahody

Jahody si cenili už starovekí Rimania, pre ich chuť aj pre ich terapeutické účinky. V našich končinách sú prvým letným ovocím. Existuje veľké množstvo druhov jahôd a v staroveku a stredoveku sa využívali najmä lesné jahody. Dnešný bežný druh jahôd existuje iba približne 250 rokov a bol vyšľachtený v Amsterdame.

Jahody v minulosti považovali za kráľovské ovocie, v stredoveku boli symbolom lásky. Už v starých germánskych kmeňoch hrali dôležitú úlohu ako symbol telesného pôžitku a rozkoše. Pri určitých príležitostiach nesmú jahody chýbať dodnes - Wimbledon by bol bez nich neodmysliteľný...

Jahody obsahujú pomerné veľké množstvo vitamínu C, sú bohaté na vlákninu, ktorá podporuje zdravé srdce a tráviacu sústavu. Obsahujú kyselinu elagovú, ktorá bojuje proti rakovine a ničí niektoré toxíny zo znečisteného vzduchu. Navyše majú vysoký obsah kyseliny listovej, vitamínov B3 a B5 a nachádzajú sa v nich stopové prvky mangán, železo, vápnik, horčík.

Tým, že obsahujú vitamíny B pozitívne vplývajú aj na nervovú sústavu, pôsobia proti stresu a zvyšujú odolnosť voči chorobám. Mierne zlepšujú náladu.

Jahody pomáhajú udržiavať elasticitu kože tým, že podporujú tvorbu kolagénu.


Zdroj: Ovocie a zelenina, Teubner
100 receptov na posilnenie imunity, Charlotte Haigh


Komentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok