zemislava

Korenie v staroveku

Korenie nás spája s minulosťou. Dokazujú to zbytky korenín nájdené v najstarších ľudských sídliskách. Napríklad v južnom Grécku sa v jaskyni našli semená koriandru staré 9000 rokov.

Medzi staré koreniny patrí aj zázvor, ktorý bol skultivovaný v juhovýchodnej Číne a odtiaľ sa približne pred 6000 rokmi rozšíril cez Indický a Tichý oceán.
Sú doklady o tom, že starí Egypťania už zhruba v roku 3500 p.n.l. používali rímsky kmín, koriander, mak a aníz. Korenie používali nielen do varenia, ale aj na balzamovanie tiel mŕtvych.

Okolo roku 2000 p.n.l. sa začalo s korením obchodovať v celosvetovom merítku. Egyptské lode naplnené korením plávali Perským zálivom do ústia rieky Eufrat a tadiaľ do Mezopotámie. Na súši vznikli obchodné cesty naprieč Afganistanom a Perziou a ďalej sa korenie transportovalo cez Arabské more.

Ťavie karavány prevážali náklad cez Arabskú púšť do prístavov východného Stredomoria. V tomto období to bolo najmä čierne korenie, zázvor, kardamom a kurkuma.
Nové obchodné cesty boli objavované počas plavieb na mori a to hlavne v 1. storočí p.n.l.

V Rímskej ríši malo korenie cenu zlata a bohatí Rimania sa ním obklopovali každý deň a používali drahé a luxusné korenie aj pri príprave toho najjednoduchšieho jedla.


Zdroj: Korenie, Rob AlcraftKomentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok