zemislava

Kurkuma

Kurkuma je jemne zomletá hľuza kurkumy dlhej, pestovanej v ekologicky nezávadných oblastiach Indie a Číny. Má jasne žltú až oranžovú farbu vďaka obsahu žltého farbiva kurkumín, ktorý sa používa nielen na zafarbenie jedál ale i šiat v Indii. Po stáročia sa kurkuma používala na Východe ako liek a farbivo, pripisujú sa jej magické vlastnosti; na mnohých ostrovoch Pacifiku sa nosí na ochranu proti zlým duchom. Vo forme pasty sa v Indii používa, aj ako kozmetická maska.

V ayurvédskom lekárstve sa používa ako diuretikum, čistí krv a povzbudzuje trávenie. V Ázii sa berie kurkuma ako tonikum a je prostriedkom proti poruchám pečene. Pridaná do olejov sa používa na ošetrenie kožných chorôb. Má výrazné využitie pri povrchovom ošetrení. Tu sa používa ako antiseptikum. Používa sa pri liečení opuchnutí pri výronoch. Znižuje pri týchto zraneniach bolesť. Citlivosť na bolesť sa znižuje aj požívaním kurkumy napríklad v teplom mlieku, v jedle. Veľmi dobre tiež čistí póry v koži. Inhalácia kurkumy pomáha proti štikaniu a pri dýchacích problémoch.

pomáha:
* Pri poruchách tráviacej sústavy
* Zlepšuje činnosť pečene (spolu so zázvorom lieči pečeňové problémy)
* Posilňuje žalúdok
* Znižuje vysokú hladinu cholesterolu
* Podporuje vylučovanie žlče
* Pri prevencii chorôb spojených s oxidačným stresom
* Ovplyvňuje pozitívne procesy pri zápalových poškodeniach kĺbov (revmatoidná artritída)
* Znižuje riziko výskytu nádorových ochorení* Tlmí alergické reakcie
* Posilňuje imunitu
* Zlepšuje činnosť mozgu a znižuje riziko výskytu Alzheimerovej choroby


Zdroj:http://www.liecenie.info/liecive-koreniny/kurkumahttp://www.strava.sk/showdoc.do?docid=3089100 receptov na posilnenie imunity, Charlotte Haigh


Komentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok