zemislava

Maliny

Maliny obsahujú okolo 13% jednoduchých cukrov, z minerálnych látok veľa vápnika, horčíka, fosforu, železa, draslíka, vitamínu C, karotén a vitamíny skupiny B, ďalej kyselinu jablčnú, vínnu, citrónovú, mravčiu, salicylovú, glykosidy. Taktiež obsahujú pomerne mnoho pektínu, trieslovín a rastlinného farbiva. Jadierka obsahujú 16% žltozeleného oleja. Obsah kyseliny salicylovej je prospešný pri horúčkovitých ochoreniach (znižuje horúčku obzvlášť u malých detí). Maliny sú žlčopudné a močopudné, takže sa odporúčajú pri reumatizme a niektorých ľadvinových a pečeňových chorobách. Vitamín A je prírodným liečebným prostriedkom pri očných problémoch a poruchách videnia. Už v starej čínskej medicíne boli maliny využívané proti šeroslepote. Maliny zlepšujú prísun výživných látok. Vysoká koncentrácia rutinu (vitamínu P) spevňuje cievy v oku.

Okrem toho obsahujú dostatok biotínu, transportujúceho síru, rovnako dôležitú pre lesk a hustotu vlasov a pre pružnosť pleti. Pôsobia protizápalovo, odbúravajú cholesterol a priaznivo pôsobia pri anémiách. Pomáhajú pri prechladnutí a znižujú vysoký krvný tlak.

Z malín nevyužívame iba plody, ale veľký prínos pre zdravie majú aj listy malinovníka. Dajú sa použiť na kloktanie pri zápaloch dutiny ústnej a na potieranie pri chronických kožných chorobách. Pôsobia tiež zrážanlivo a proti hnačke. Malinové listy sa od pradávna zbierali na čaj. Najlepším obdobím pre zber listov malinovníka je máj. Pri sušení je potrebné dbať na to, aby sa nezmenila farba listov. V prípade, že sa to nepodarí, počítajte s nižším obsahom účinných látok. Usušené listy je potrebné uchovávať v dobre uzatvorenej nádobe, ktorá je chránená pred svetlom. Listy obsahujú triesloviny, flavóny a organické kyseliny, z nich je najviac zastúpená kyselina citrónová, značné množstvo vitamínu C, cukry, stopy silice a rad ďalších látok.


Viac na: http://www.gastroprincipal.sk/index.php?option=com_content,view=article,id=181:maliny-liecive-cervene-bobulky,catid=40:ovocie-a-zelenina,Itemid=76Komentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok