zemislava

Očista a nabíjanie

Skôr než si človek zadováži nejaký polodrahokam, alebo drahokam je potrebné vedieť, že sa o neho treba starať.

Najznámejšou a najjednoduchšou metódou čistenia drahých kameňov je očista vodou a slnkom, ktoré sú potrebné, ak kameň získame z "druhej ruky". (Pokiaľ sme kameň našli voľne v prírode, nie je táto prvá dôkladná očista potrebná.)

Získaný kameň čistíme prvý krát i niekoľko dní, pričom vodu, do ktorej ho položíme, pravidelne meníme. Ideálna je voda pramenitá, morská alebo minerálna. Po tejto vstupnej očiste kameň ešte opláchneme pod prúdom vlažnej vody a držíme ho v dlani. Takto s ním nadviažeme prvý kontakt a súznenie. Na slnku alebo na dennom svetle ho potom ešte nabijeme pozitívnou energiou.

Ešte dôkladnejším spôsobom prvej očisty je zakopať kameň do zeme a vystaviť ho tak na niekoľko dní očistnej sile matky Zeme.

Po každom použití či každodennom nosení kameňa alebo šperku odporúčame tento asi dve minúty podržať pod prúdom vlažnej vody, potom ho osušiť utierkou z prírodného materiálu alebo ho na noc ponechať v miske s vodu. Voda kameň nečistí len zvonka, ale jej vibrácie odnášajú aj negatívne energie. Pozor však, niektoré druhy kameňov, napr. malachit, lapis lazuli, tyrkys a hematit kontakt s vodou neznášajú dobre. Rovnako je to v prípade šperkov na gumičke a iných materiáloch, ktoré sa dlhším pôsobením vody na šperk ničia a môžu sa pretrhnúť. Opál a tyrkys zasa vo vode krehnú.

Pri pravidelnom nosení by sa čistenie a nabíjanie malo konať minimálne raz za týždeň, v opačnom prípade hrozí ochabovanie pozitívnych účinkov na človeka a prinajhoršom aj fyzické poškodenie kamienku(zmena farby, trhlinky, úplne prasknutie).

Podľa povahy kameňa a jeho znečistenia ho potom ešte nabíjame na slnku alebo dennom svetle (opäť pozor, niektoré svetlo modré kamene ako napr. chalcedón, akvamarín, tyrkys ale i ametyst môžu na slnku vyblednúť).

Kamienky ktoré je vhodné nabíjať v noci: Ametyst, Růženín, Charoit, Křemen, Smaragd, Malachit, Chryzokol, Chrysopras, Chalkolit, Granát, Diaspor, Heliotrop, Jaspis, Kunzit, Labradorit, Uvolit, Mezolit, Vltavín (Moldavit), Měsíční kámen (Selenit), Nefrit, Obsidián, Opál, Oranžový kalcit, Rodochrosit, Rubín, Sodalit, Topaz, Lapis lazuli, Magnezit

Pozor!
Ak sa niekto cudzí dotkne vášho práve noseného kameňa,napríklad ak si ho chce lepšie obzrieť, okamžite si ho dajte dolu a pri najbližšej príležitosti ho očistite. Energetické pole kameňa je totiž narušené a jeho liečebné účinky sú oslabené. V extrémnych prípadoch môže dojsť k preneseniu negatívnej energie, ktorú kameň odsáva, z jednej osoby na druhú.


Zdroj: http://kamienky.blog.cz/Komentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok