zemislava

Petržlen

Historici nachádzajú prvé zmienky o petržlene už v 3. storočí pred naším letopočtom v rímskej kuchárskej knižke, kde bol uvedený ako korenie.

Účinnou látkou vo všetkých častiach rastliny je silica, ktorá bola objavená v 16. storočí. Táto látka podporuje vylučovanie moču a má silný dezinfekčný účinok. Často sa používa ako zložka diuretických a urologických čajov k liečbe zápalov močových ciest. Jej hlavnou súčasťou je apiol, ktorý rozširuje cievy. Podporuje tiež prekrvenie močového ústrojenstva a vďaka tomu je považovaný za silné afrodiziakum. Ďalšou významnou liečivou látkou sú flavonoidy majúce veľmi dobrý vplyv na fungovanie organizmu, obzvlášť na cievy. Petržlen je zdrojom karotenoidov, ktoré majú schopnosť premeniť sa v tele na vitamín A, dôležitý pre zdravé oči. Vitamín C obsiahnutý v petržlene podporuje imunitu a spolu s vitamínom E chránia telo pred voľnými radikálmi, ktoré môžu vyvolať Alzheimerovu chorobu alebo rakovinu. V tejto zelenine nájdeme i komplex vitamínov B. V listoch petržlenu je trochu vyšší obsah kyseliny listovej než v koreni. Z minerálnych látok a stopových prvkov sú zastúpené draslík, vápnik, horčík, mangán, železo a chlór.


Petržlen sa už tradične využíva k liečbe zápalov močových ciest, pri poruchách trávenia spojených s plynatosťou a črevných kŕčoch. Je tiež výborným vnútorným prostriedkom naprečistenie pleti. Surová petržlenová šťava sa používa ako podporná liečba pri očných chorobách, pri udržovaní funkcie nadľadvín a štítnej žľazy i na vyvolanie menštruácie.

Vysoké dávky petržlenu môžu u tehotných žien spôsobiť sťahy maternice a tým vyvolať predčasný pôrod. Jeho konzumácia nie je vhodná pre ľudí trpiacich žalúdočnými vredmi. Časté užívanie vysokých dávok petržlenu môže viesť k poruchám pigmentácie, poškodeniu pečene, zápalu ľadvín a málokrvnosti.


http://plnielanu.zoznam.sk/c/1153/petrzlen-nepatri-len-do-polievky-je-aj-skvely-prirodny-liekKomentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok