zemislava

Rakytník rešetliakový

Liečivá rastlina, ktorú ľudia poznajú takmer 2 500 rokov. Celá rastlina rakytníka je výnimočná obsahom širokej škály biologicky aktívnych látok. Plody rakytníka – bobule oranžovej farby s kyslou chuťou obsahujú provitamín A, vitamín B1, B2, B6, C, E, K1, F. Účinnou zložkou sú flavonoidy a prítomná je cenná látka hippophein. Olej obsiahnutý v dužine plodu má oranžovú farbu s vysokým obsahom provitamínu A, vitamínu E a s radom nenasýtených mastných kyselín.

Okrem vysokého obsahu vitamínu C je rakytník výbornou zásobárňou vitamínu A, takisto organických kyselín a má výrazné biostimulačné účinky, vďaka ktorým podporuje imunitný systém.

Užívanie rakytníka je preto veľmi dobré pri najrôznějších virózach, chrípkach a angíne.Rakytník však nezaisťuje len rekonvalescenciu pri nachladnutí. Podporuje tiež tvorbu žlče a tráviacich enzýmov, reguluje krvný obeh a povzbudzuje činnosť pečene a pľúc.

Je vynikajúcí na očistu organizmu od toxických splodín, dokonca napomáha zlepšovať stav kĺbov pri reumatizme. Odporúča sa ako obranná látka proti následkom civilizačného stresu, ale pomáha aj na zvýšenie pružnosti ciev. Pretože, prirodzene, obsahuje aj semená, ktoré sú zdrojom oleja, môžu sa využiť aj ako analgetikum, pretože pomáhajú tlmiť bolesť, sú účinným pomocníkom pri ateroskleróze alebo pri žalúdočných vredoch, pretože obnovujú žalúdočnú sliznicu a ničia baktériu, ktorá je pôvodcom vredov.
Skrátka, vďaka obsahu veľkého množstva liečivých látok rakytník dokáže pomôcť pri skutočne najrôznějších problémoch.

Nie sú známe prípady akýchkoľvek nepriaznivých účinkov, takže nášmu organizmu vôbec nevadí ani jeho dlhodobé užívanie.


Zdroj: http://www.vegi.cz/sk/produkt/rakytnik_resetliakovy


Komentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok