zemislava

Rumanček kamilkový

Jednoročná bylina so vzpriamenou, rozkonárenou, 30 až 80 cm vysokou stonkou. Rastie v burinových porastoch pri cestách, na úhoroch a obilných poliach. Na liečebné a kozmetické účely sa pestujú šľachtené odrody nielen u nás, ale aj v iných oblastiach strednej a juhovýchodnej Európy. Rozmnožuje sa semenami.

Účinné látky, najmä silice, pôsobia výrazne protizápalovo a dezinfekčne, ale aj proti kŕčom a mierne utišujú bolesti. Rumanček zbavuje organizmus jedovatých látok. Znižuje aj obsah cholesterolu v krvi. Horčina podporuje trávenie. Uplatňuje sa pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, chrípke, nádche, zápaloch priedušiek vo forme kloktadla a inhalácií, poruchách menštruácie ako čaj, vonkajších zápaloch a kožných ekzémoch, popáleninách, hemoroidoch.

Pri zbere v prírode si rumanček kamilkový možno pomýliť s niektorým iným druhom rumančeka alebo rumanom. Zámene sa možno vyvarovať rozrezaním kvetného lôžka, ktoré je duté len pri rumančeku kamilkovom. Navyše, ostatné spomenuté rastliny nevoňajú.

Zdroj: http://www.herbar.org/databaza/rastlina/rumancek-kamilkovy/


Komentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok