zemislava

Saturejka záhradná

Je výborným prostriedkom ľudového liečiteľstva. Účinkuje pri kŕčoch, uľavuje pri žalúdočných problémoch, nadúvaní, pomáha pri trávení.

Pôsobí protizápalovo a znižuje krvný tlak. Má upokojujúci vplyv na nervovú sústavu a pôsobí močopudne. Povzbudzuje chuť do jedla. Pomáha tráviť ťažšie stráviteľné jedlá z mäsa a strukovín a redukuje nadúvanie spôsobené týmito potravinami. Lieči zápal žalúdka a tenkého čreva, uvoľňuje plynatosť čriev, pomáha pri akútnej aj chronickej hnačke. Stimuluje činnosť celého tráviaceho traktu, aktivizuje podžalúdkovú žľazu, pomáha vyháňať črevné parazity a celkovo posilňuje organizmus. Uľahčuje chudnutie.

Pre jej dezinfekčné účinky je vhodná na naparovanie a čistenie mastnej pleti. Okrem toho sa používa na potieranie vriedkov na ústach, na rany a bodnutia hmyzom ale aj kloktanie a výplachy pri bolestiach hrdla a ochoreniach ústnej dutiny.

Vnútorne sa používa ako liek na odkašliavanie. Ako preventívny prostriedok sa užíva vo forme čaju – 2 čajové lyžičky sušenej drogy zalejeme 0,2 l vriacej vody. Denne môžeme užívať dve alebo tri dávky čaju počas dvoch mesiacov.

Saturejka vyniká neopakovateľnou pikantnou chuťou a z toho dôvodu je neoddeliteľnou súčasťou balkánskej kuchyne. Výborná je v mletom mäse a v mäsových špízoch, používame ju do marinád na nakladanie akéhokoľvek druhu mäsa. Celá rastlinka príjemne vonia, má pikantnú korenistú chuť, avšak nedráždi žalúdok. Ľudia, ktorí nemôžu konzumovať čierne korenie nahradí saturejka jeho arómu.

Saturejka pôsobí ako afrodiziakum vyvolávajúce v ľudskom tele vzrušenie, čím prospieva k zbaveniu sa frigidity žien a impotencie mužov. Podobných byliniek je málo, preto sa saturejka stala základnou zložkou tzv. nápoja lásky, používaného od najstarších dôb.

Zdroj: http://bylinky.nazdravie.sk/sk/saturejka-zahradna/39/Recepty z opátstiev a kláštorov - Bylinkové čaje a prírodné liečivé prostriedkyBabkine bylinky - Aurélia a Dionýz Dugasovci


Komentáře k článku.

Rýchle pôžičky pred výplatou

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok